Izteiktas aizdomas par Magņitska naudas atmazgāšanas lietas pierādījumu pazušanu

Izteiktas aizdomas par Magņitska naudas atmazgāšanas lietas pierādījumu pazušanu

Amerikas savienoto valstu investīciju fonds izteicis aicinājumu, lai Latvijas tiesību sargājošās iestādes sāk nekavējoties izmeklēt Magņitska naudas atmazgāšanas lietu saistībā ar “ABLV Bank”. Pašlaik FKTK (Finanšu un kapitāla tirgus komisija) šajā lietā kontrolē “ABLV Bank” pašlikvidāciju. Investīciju fonds izteicis raizes, ka pastāv risks pierādījumu pazušanai, par ko Valsts policija bijusi absolūti izbrīnīta. Jāatgādina, ka šajā lietā izmeklēšana turpinās jau piekto gadu un joprojām bez ievērojamiem rezultātiem.

Komentē policijas pārstāve

Sigita Pildava, Valsts policijas pārstāve, informē, ka, sadarbojoties ar FKTK joprojām rit pirmstiesas izmeklēšanas darbi, un šobrīd ir pabeigta liela apjoma informācijas analizēšana par vairāk kā simts kompāniju un uzņēmumu potenciālo iesaistīšanos naudas atmazgāšanā, taču noderīgu informāciju iegūt izdevies ir ļoti, ļoti maz. Pašlaik notiek izmeklēšanas turpināšana, sadarbojoties starptautiski ar ārzemju speciālistiem, kam ir pieredze šāda veida izmeklēšanās. Informācija tiek gan sniegta, gan saņemta, gan kopīgi analizēta. Turklāt Pildava kategoriski noraida ASV Investīciju fonda raizes par pierādījumu zušanu, kā arī citus pārmetumus par to, ka netiek veikta izmeklēšana.

Magņitska lietas vēsture

2013. gadā Valsts ENAP (Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde) uzsāka kriminālprocesu par vairāku Latvijas banku potenciālo saistību naudas atmazgāšanas aizdomās Magņitska lietā. Sigita Pildava informēja, ka ENAP pārstāvji jūlijā dosies uz starptautisku sanāksmi, kurā dalību ņems vairāku iesaistīto valstu izmeklētāji. Sanāksmes laikā tiks veikta pieejamās informācijas apmaiņa, kā arī turpmāko uzdevumu un darbības plāna izveidošana un koordinēšana.

ASV investīciju fonda “Hermitage Capital Management” (bijusī Sergeja Magņitska, advokāta, kurš atmaskojis korupciju Krievijā un pirms 11 gadiem nomocīts Krievijas cietumos, darba vieta) aicinājumu, kas izteikts Kontroles dienestam un Ģenerālprokuratūrai, pasteigties ar Magņitska lietas potenciālo naudas atmazgāšanas risku “ABLV Bank”, publiskojusi sabiedrība par atklātību “Delna”.

Komentē “Delnas” pārstāve

Liene Gātere, sabiedrības par atklātību “Delna” direktore uzsver, ka ir ārkārtīgi svarīgi nosargāt pierādījumus un informāciju, lai tā nepazustu. Pašlaik notiekošais pašlikvidācijas process nerada raizes, jo tas tiek rūpīgi uzraudzīts, bet bažas sagādā izmeklēšanas process. Ja piecu gadu laikā nav nekādu sakarīgu rezultātu, tad vai nu izmeklēšanas darbs netiek veikts vai arī kaut kas tiek noklusēts.  Ir jāsaglabā elektroniskajās datu bāzēs pieejamo informāciju, kā arī e-pastu sarakstes un darījumu un kontu informāciju. Pastāv aizdomas, ka “ABLV Bank” iespējams varētu būt saistīta ar 102,3 miljonu eiro atmazgāšanu.